Svitavský deník - Soutěž mladých hasičů, bodovala také čtyřletá Julie

Soutěž mladých hasičů, bodovala také čtyřletá Julie

V Nové Vsi  u Litomyšle se konala okresní soutěž mladých hasičů Plamen.

V Nové Vsi u Litomyšle se konala okresní soutěž mladých hasičů Plamen. Autor: Petr Šilar

27.10.2009 00:17

Nová Ves - /FOTOGALERIE/ V obci u Litomyšle bylo poslední říjnovou neděli celý den živo. Sjely se sem stovky lidí. Mladí hasiči z celého svitavského okresu se v Nové Vsi zúčastnili tradiční soutěže Plamen. Nejmladší závodnici byly teprve čtyři roky.

Mladší a starší žáci i dorostenci soutěžili v několika disciplínách. „Stříleli ze vzduchovky, určovali azimuty a prokazovali schopnost orientovat se podle mapy. Jejich znalosti jsme testovali také při otázkách z požární ochrany. Dorostenci se navíc předvedli ve šplhu a skoku přes vodní příkop,“ uvedl Josef Bidmon z hasičského sboru z Jevíčka. Poprvé se soutěže zúčastnilo osmnáct dorostenců jednotlivců.

Zájem o hasičinu mezi dětmi ve svitavském okrese je obrovský. „Letos se soutěže Plamen zúčastnilo nejvíce dětí v historii, a to pět set šedesát. Problém je ovšem sehnat vedoucí, protože práce s mládeží je časově velmi náročná,“ dodal Josef Bidmon. V Nové Vsi se na startovní čáru ale postavilo i družstvo dětí do šesti let. Nejmladší Julii Bidmonové jsou teprve čtyři roky. Podle dědečka Josefa chodí malá závodnice do hasičské zbrojnice už od dvou let. „Opravdu má zájem. Na soutěž jsme ji připravovali od letních prázdnin. Navíc, když jsme porovnali výsledky těch nejmenších dětí se staršími, tak rozhodně nebyly nejhorší,“ přiblížil Bidmon.

Hasiči ve svitavském okrese se již chystají na příští rok. Na stadionu v Litomyšli se totiž v červenci uskuteční mistrovství České republiky dětí a mládeže v požárním sportu. Jestli tu bude mít okres reprezentanta, není ještě jasné. Podle Josefa Bidmona jsou hodně dobří hasiči z Pomezí, kteří v Nové Vsi vyhráli obě kategorie žáků.

<< květen / 2018 >>