Svitavský deník - Mladí dobrovolní hasiči bojovali o "republiku"

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Autor: DENÍK

23.6.2010 15:02

Pomezí – Jako suverénní vítězové okresního kola hry Plamen jsme chtěli uspět i v celokrajské konkurenci.

Celá čtrnáctidenní příprava nám propršela a pokazila trénink jednotlivých disciplín. Co však bylo ještě horší, ze základní sestavy nám vypadl Ondra, který kvůli natrženému zádovému svalu nemohl vůbec trénovat a jel se do Přelouče víceméně jen podívat. Malý Pavel byl po otřesu mozku a nemohl jet vůbec a jeho bratr Jirka taktéž po úrazu jel naprosto bez tréninku se alespoň podívat. Proto jsme kontaktovali z Kamence Vaška Pražana, abychom vůbec dali devět zdravých závodníků dohromady.

Hurá do Přelouče

V sobotním odpoledni jsme vyrazili do městečka Přelouče, kde se druhý den, tj. v neděli dne 6. června mělo odehrát krajské kolo hry Plamen. Tuto dobu odjezdu jsme zvolili záměrně, neboť v sobotním slunci na stejném stadionu probíhaly boje dorostu a jak jistě víte, v tomto týmu měli naši starší žáci zastoupení Andym, Džuklikem a Karlosem. Po příjezdu na stadion jsme mohli našim dorostencům fandit při požárním útoku a nakonec se radovat z naprosto nečekaného, ale zcela zaslouženého 4. místa v kraji. Když uvážíte, že náš dorost může ve stejném složení soutěžit ještě rok a přibudou další borci ze starších žáků… Hahaha, soupeři, třeste se!

Po fantastickém úspěchu dorostu, který rozhodně vlil do krve našich žáků optimismus, jeli jsme se ubytovat do kempu Buňkov v obci Břehy, asi tři kilometry od Přelouče. Moc nás potěšilo, že i dorostenci, oproti původním předpokladům, zůstali s námi, aby nás druhý den v boji o účast na mistrovství republiky podpořili. Dorostenci díky.

Druhý den jsme zaujali v koutě přeloučského stadionu strategickou pozici a připravovali se na boj o čelní místa v krajské soutěži.

1) štafeta CTIF (9 x 50 m) - disciplína, kde je největší nutný počet závodníků proto byla účast Vaška naprosto nezbytná. Je však nutné jednou větou dodat, že Vašek fantastickým způsobem překonává úvodní překážku disciplíny, žebřík. Místo nemocného Pavla byl na podlez určen Jarmil a místo Jarmila na volný úsek postaven Zdenda. Oproti okresu docela dost změn. Avšak k našemu velkému překvapení štafeta zaběhla nad své možnosti, neboť vůbec poprvé běžela štafetovým způsobem na oválu, a, i díky penalizacím dvěma týmům, obsadila 2. místo. Výborný začátek.

2) štafeta dvojic (hydranty) - disciplína, ze které jsme měli strach (i na základě zkušeností z loňského krajského kola, kde jsme byli poslední). Nakonec však přinesla velmi příjemné překvapení. Obě štafety byly zaběhnuté skvěle časově i technicky, a přestože hlavní opora, motač Ondra, nemohl být nasazen do týmu, ostatní bojovali i za něj a výsledkem bylo vynikající 3. místo. V tuto chvíli byl součet 5 a my jsme vedli!

3) štafeta 4 x 60 m – druhá disciplína, ze které jsme měli obavy, hlavně kvůli předávkám. A bohužel se tyto obavy naplnily. Ačkoliv se obě štafety snažily, byly patrné rozdíly v předávkách mezi jednotlivými členy našeho a jiných družstev, a proto jsme obsadili až 7. místo. Po třech disciplínách byl součet dvanáct a klesli jsme na celkové páté místo.

4) požární útok CTIF - první pokus byl snad ovlivněn zklamáním z průběhu závodu, a proto způsob roztáhnutí hadic, jejich předávání a natažení se dá hodnotit snad jako parodie. Poprvé a naposledy jsme si museli v kolektivu ujasnit, že bez ohledu na umístění je na prvním místě pocit, že jsme pro naše SDH udělali vše, co jsme mohli a to výkon v prvním pokusu rozhodně nebyl. Protože máme v týmu děti nejen šikovné, ale i rozumné, výtku trenérů pochopily a i za pomoci zkušenějších dorostenců šly do druhého pokusu řádně nažhavené. Svůj první čas zlepšili o deset vteřin (na okrese by to znamenalo suverénní vítězství), ovšem v kraji tento výkon stačil pouze na čtvrté místo.

5) požární útok - obě vedoucí družstva startovala před námi a předvedla nejlepší požární útoky dne. Čas Lukavic byl 24,30 s, čas Dolní Dobrouče dokonce 22,12 s. Pokud si uvědomíte, že zde byl útok veden ne na dotykové terče, ale nástřikové, kdy nástřik trvá nejméně pět sekund, jednalo se o výkony na hranici našich možností. Po výsledku vedoucích týmů však již bylo nepochybné, že účast na mistrovství republiky pro nás zůstane pouhým nesplněným snem.

Fair play

Co však následovalo, nikdo z nás přítomných Pomezáků nevymaže z paměti do konce svého života. Parta našich dětí, kterým se v tu chvíli měl zbortit svět, neboť sen o republice se rozplynul, ukázala všem, co je to bojovné srdce, závod fair - play a především, co je to za poctu závodit a nést přitom na hrudích znak obce a na zádech nápis SDH Pomezí! Malý Jarmil, ačkoliv se mohl proslavit jako přímý člen družstva při požárním útoku, sám nabídl své místo Ondrovi, který si nechal od našich žen elastickými obinadly stáhnout a zpevnit záda, aby vůbec mohl běhat, a tak nastoupil jako pravý proudař. Fakt, že po dokonalém provedení útoku včetně obávaných nástřiků byl výsledný čas 19,80 s nejlepší a bezkonkurenční, je dnes absolutně nepodstatný. V tu chvíli všichni přítomní diváci vstali a tleskali vestoje. Kdo viděl v útoku Ondru, který poskakoval po jedné noze, o druhou se opřel pouze v okamžicích, kdy ztratil rovnováhu, to se nezapomene. A rozhodně jsme nebyli sami, kterým, „kdo ví proč“, začaly vlhnout oči.

Hrdinové

A kdo že jsou ti hrdinové a naše hvězdy? Robin Bačovský, Zdenda Groulík, Petr Janda, Pepa Jukl, Michal Navrátil, Ondra Nespěšný, Vašek Pražan j.h., Denis Ptáček, Jarmil Svoboda a Anetka Svobodová. Kamarádi, ještě jednou děkujeme za nádherný zážitek.

Václav Štaud,SDH Pomezí