Svitavský deník - Lidé svatého Floriána: Dobrovolní hasiči z Pomezí investují do sportu

idé svatého Floriána: Dobrovolní hasiči z Pomezí investují do sportu

Hasiči z Pomezí.

Hasiči z Pomezí. Autor: Archiv SDH Pomezí

15.7.2009 19:05

Pomezí - Sbor dobrovolných hasičů vzniknul v obci na Poličsku 20. června 1886.

Informují o tom staré německé kroniky. Obec Limberk, dnes Pomezí, totiž v minulosti postihovaly časté požáry. Většina domů byla dřevěná. „Kritické bývaly především letní měsíce, kdy nad obcí řádily bouře. Mnohé požáry navíc vznikaly v noci. Proto tehdejší němečtí obyvatelé založili hasičský sbor,“ přiblížil historii současný velitel pomezských dobrovolných hasičů Petr Janda. Prvním velitelem byl Heinrich Buhn. Hasiči byli vybaveni jednou ruční stříkačkou z roku 1869. Druhou dostali od Raifeinsenkasse v roce 1902. Mnoho místních hasičů padlo v první světové válce. Na jejich počest byl zbudován památník, jehož deska dnes zdobí hasičskou zbrojnici. Kdy byla zbrojnice postavena ale kronikář nezaznamenal. Pomezským hasičům z historické techniky zbyl pouze ruční naviják hadic. Vlastní i požární stříkačku PS-8 z roku 1958. Veteránem je rovněž dopravní automobil UAB -TV 12 F, který letos slaví pětatřicátiny.

Sbor má v současné době 77 členů, z toho deset žen, šest dorostenců a 26 dětí. „Družstvo žen nemáme, a ani v dohledné době neplánujeme, že by dámy s požárním sportem začaly,“ prozradil Petr Janda. S mládeží pomezský sbor začal pracovat v roce 1957. Věnoval se ale pouze dorostu. Kroužek však záhy zaniknul. Další začal fungovat až v roce 1976. Ale opět jeho činnost netrvala dlouho, jen do roku 1980. Pomezští ho obnovili až po osmi letech a pracoval celých dvanáct roků. Ovšem před sedmi lety začali místní pracovat naplno. „V poslední době nám dělá mládež jen samou radost. Účastníme se pohárových soutěží a také okresního kola hry Plamen. Ve výsledkových listinách se umísťujeme na předních místech,“ sdělil Petr Janda. Letos poprvé starší žáci postoupili až do krajského kola celostátní hry Plamen v požárním sportu. Podle velitele dobrovolných hasičů mají zatím v Pomezí lidé o hasičinu zájem. Má ale obavy, neboť místní děti nacházejí uplatnění jinde. Hasičům hodně konkuruje kopaná, hokej a hokejbal, za kterým děti jezdí nyní do Poličky.

Dobrovolní hasiči z Pomezí mají z techniky k dispozici:

CAS-32 TATRA 815
DA FIAT DUCATO 2,8 JTD
PS-12
plovoucí čerpadlo 1200l.min
8 ks.dýchacích přístrojů SATURN S 7l
motorovou pilu Husqvarna

Dobrovolní hasiči z Pomezí zasahují na území, kam dojedou zhruba do deseti minut. Stejně tak do deseti minut od vyhlášení poplachu musí členové výjezdové jednotky vyrazit, což zatím s přehledem splňují. Dvaadvacet členů zasahuje u požárů nebo při povodních. V zimě také pravidelně odklízí sníh ze střech. Letos byli nepostradatelní při velké vodě po jarním tání i po průtrži mračen, které postihly vesnici. Poslední větší požár hasili před dvěma lety. Oheň zachvátil rodinný dům v nočních hodinách. Mimo Pomezí pomáhali ve stejný rok při hašení zemědělské usedlosti v Oldříši. Letos zatím vyjížděli ke dvěma požárům mimo obec. Dobrovolní hasiči chtějí investovat nemalé peníze do sportovního vybavení. Plánují zakoupení nového sportovního čerpadla a pokusí se v budoucnu prosadit také na pohárových soutěžích mužů a v okresním kole hry Plamen v dorostu.

Hasiči z Pomezí se podílí na kulturní činnosti v obci. Každoročně pořádají ples, v létě hasičský výlet a v prosinci peklo s čerty a Mikulášem. V sobotu 18.července vyjdou na slavnostní pochod od hasičské zbrojnice do kostela svatého Jiří. Tam farář požehná novému praporu a technice.

Kozlův počin: SDH Pomezí

Požárním sportem v Pomezí žijí. Dosud místním hasičům ale chyběl potřebný prostor pro tréninky. Dlouho hledali vhodný pozemek. Ten našli v novém sportovním areálu. Na podzim začali svépomocí budovat více než stometrovou dráhu a upravovat prostor tak, aby zde mohli trénovat všechny disciplíny. „Zastupitelé nám vyšli vstříct a sehnali potřebné peníze na dostavbu. V úterý stavebníci začali upravovat dráhu. Naváželi zeminu a válcovali povrch, aby byl dokonale rovný. Dnes začnou stavět základnu pro královskou disciplínu požárního sportu, útok,“ sdělil velitel sboru dobrovolných hasičů Petr Janda. O rozvody vody až na sportoviště a údržbu cvičiště se však postarají dobrovolní hasiči sami. Rádi by se totiž v budoucnu stali nejen úspěšnými soutěžícími, ale i pořadateli pohárových závodů v požárním sportu.

<< květen / 2018 >>