Svitavský deník - Hasiči mají nový prapor

Hasiči v Pomezí mají nový prapor.

Hasiči v Pomezí mají nový prapor. Autor: Deník/ Sylva Horáková

20.7.2009 00:20

Pomezí - Sbor dobrovolných hasičů z Pomezí má nový symbol. Praporu požehnal farář.

„Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“ je zlatou nití vyšito na novému praporu sboru dobrovolných hasičů z Pomezí. V sobotu mu požehnal v místním kostele kněz Adrián Sedlák. Nezapomněl ani na hasičskou techniku.

„Sbor dobrovolných hasičů prapor neměl. Ani jsme se nedopátrali, zda ho v minulosti vlastnil a za války byl zničen, nebo jestli si ho s sebou vzali původní obyvatelé, kteří byli odsunuti,“ vysvětlil starosta hasičů Jiří Dočekal. Léta proto Pomezští okukovali symboly okolních sborů, aby v okamžiku, kdy se naskytla možnost prapor pořídit, měli jasnou představu. Na lícové straně se tak objevuje na pozadí hasičských motivů obecní znak. Při spolupráci na návrhu praporu byli místní hasiči ušetřeni složitých heraldických postupů. Na rubové straně nechybí patron hasičů svatý Florián před dominantou vesnice, kostelem svatého Jiří. Dobrovolní hasiči z obce na Poličsku s žehnáním praporu neotáleli. „Obvykle se podobné slavnosti pojí s významným výročím sboru. Na to jsme ale nechtěli čekat,“ řekl Jiří Dočekal. Do kostela dorazili rovněž manželé Hana a Zdeněk Velební z Ústí nad Orlicí, kteří prapor vyrobili.

Sbor dobrovolných hasičů v Pomezí založili němečtí obyvatelé v létě roku 1886. V současné době má 77 členů. Pět z nich převzalo v sobotu ocenění za svou práci ve sboru.