Svitavský deník - Hasiči postavili pytlové hráze, velká voda ale nehrozí

Voda v Pomezí 5. března 2009.

Voda v Pomezí 5. března 2009. Autor: Ivo Janeček

7.3.2009 05:00

Svitavy - Hladiny některých řek ve svitavskémn okrese se zvedly. První supeň povodňové pohotovosti vyhlásili včera vodohospodáři na Loučné v Litomyšli a v Cerekvici.

Hasiči i zastupitelé obcí jsou na možnou povodeň připraveni.

Členové povodňových komisí ve svitavském okrese jsou v pohotovosti už od minulého týdne. Ve Svitavách překontrolovali rybníky a poldry. Kdyby toky vystoupily z břehů, mají Svitavští připravený písek a tisíc protipovodňových vaků. Ty naštěstí nemuseli plnit.

Zato v Pomezí na Poličsku už v pondělí nasypali písek do pytlů dobrovolní hasiči. Pomáhali jim zastupitelé i občané. „Když se ve čtvrtek začala voda valit z polí do obce, bariéry nestačily. Pytlovali jsme další čtyři tuny písku,“ sdělil velitel pomezských dobrovolných hasičů Petr Janda. Místní se obávají o nový sportovní areál. Aby voda nepodmáčela hřiště, hasiči vybudovali třicet centimetrů vysokou provizorní hráz.

Jelikož Bílý potok teče do Poličky, dělá zvýšený průtok vody vrásky na čele tamním obyvatelům. „Za poslední tři roky bylo na stráních v okolí města nejvíce sněhu. Když se ve čtvrtek přidal déšť, byli lidé vystrašení,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů. Místní mají v paměti intenzivní tání v roce 2006 a velkou povodeň v létě před dvanácti lety. Dnes už odtála většina sněhu. Vodu zachytily upuštěné rybníky.

Problémy s velkou vodou řeší pravidelně také v Březové nad Svitavou. Tentokrát je ale ve městěklid. „Ve čtvrtek jsme drželi celý den pohotovost. Hladina řeky stoupala  do devíti hodin večer, ale zatím jsme žádné problémy nezaznamenali. Pro jistotu máme připravený písek a pytle. V okolí Březové už není žádný sníh. Potíže by mohla způsobit jedině průtrž mračen,“ uvedl Ladislav Felkl, velitel dobrovolných hasičů.

Před třemi lety postihla velká záplava Cerekvici. Voda vytopila mateřskou školu, zničila hřiště a lidé ji odčerpávali z domů. „Zatím je Loučná klidná a v korytě. Myslím, že se stabilizovala a vylitím už nehrozí,“ informoval starosta Milan Šalda. Na možnou záplavu jsou však připraveni. Loučná včera přesáhla hranici sto čtyřicet centimetrů.

Vodohospodáři se připravují na podobné situace do příštích let. Usilují o zvýšení průchodnosti menších vodních toků. „Za měsíc začne údržba potoka v Rohozné. U Svojanova vyčistíme retenční přehrážky na Hlásnickém a Kavinském potoce. Ty zadržují splaveniny a dokážou regulovat povodňovou vlnu,“ uvedl územní správce toku Svatoslav Maršál. V rámci protipovodňových opatření upraví a vyčistí koryto Zlatého potoka v Jedlové. Kameny zpevní břeh potoka v Korouhvi. (ik,syh)

<< červen / 2018 >>